Usuwanie wągrów w domu — poznaj sprawdzone sposoby

Wągier to prawdziwy wróg każdej kobiety. Pojawia się niespodziewanie i trudno go usunąć. Istnieją jednak pewne domowe sposoby, które skutecznie radzą sobie z wągrami. Sprawdź jak wykonać taki zabieg w domu. 

Wągry — czym są i kiedy się pojawiają?

Wągier, a właściwie zaskórnik, to efekt zmiany skórnej, który może występować na twarzy, plecach i wszędzie tam, gdzie dochodzi do zaczopowania gruczołów łojowych. Te charakterystyczne czarne krostki na nosie i innych miejscach na twarzy powstają w wyniku zatkania ujścia gruczołów łojowych występujących w sąsiedztwie mieszków włosowych.

Wągier na nosie, podobnie jak inne zaskórniki najczęściej występuje u kobiet posiadających cerę tłustą. Przyczyną wągrów jest nie tylko zbyt wysoka produkcja łoju, ale także nieprawidłowa budowa porów skórnych. Oznacza to, że nieprawidłowa pielęgnacja, brak odpowiedniej dawki nawilżenia, sucha skóra, brak regularnego oczyszczania może być przyczyną pojawienia się wągrów. 

Domowe sposoby na wągry

Najpopularniejszym sposobem jest wyciskanie wągrów. To najszybszy sposób na oczyszczenie skóry z zaskórników. Zabieg ten najczęściej wykonujemy samemu w domu, ale niestety nie zawsze przenosi to oczekiwane rezultaty. Tutaj warto wiedzieć, że skóra jest bardzo delikatna, a nieodpowiednio wykonany zabieg może prowadzić do pojawienia się stanów zapalnych. 

Jak samodzielnie wycisnąć wągry? By efekt był zadowalający, należy przestrzegać kilku zasad. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Odpowiednie oczyszczenie skóry — najlepiej zastosować dwustopniowe oczyszczanie skóry. Należy dokładnie oczyścić pory, by skóra była gotowa na kolejne etapy wyciskania.
  • Wykonaj peeling enzymatyczny — pozwala on na usunięcie martwych komórek z powierzchni skóry.
  • Oczyszczanie warto wykonać po wcześniejszej gorącej kąpieli lub prysznicu. Wówczas pory są rozchylone. Wykonać też można tzw. parówkę”. Para wodna sprawia, że skóra mięknie i łatwiej jest wycisnąć wągry.
  • Wyciśnij wągry — rób to delikatnie i nie naciskaj zbyt mocno.
  • Po wyciskaniu użyj hydrolatu, który przyniesie skórze ukojenie. 

Usuwanie wągrów w domu — czy warto skorzystać z plastrów?

Osoby, które nie chcą samodzielnie wyciskać wągrów lub nie wiedzą, jak poprawnie to zrobić, mogą skorzystać z rozwiązań dostępnych praktycznie w każdej aptece lub drogerii. Chodzi tu m.in. o plastry na nos. Ich działanie opiera się na składzie, w którym znajdziemy węgiel i liczne substancje pomocnicze (np. aloes lub wyciąg z zielonej herbaty). Plaster należy nałożyć na mokrą skórę. Plaster zastyga, a po zerwaniu na jego powierzchni pojawią się zanieczyszczenia. Źle wykonany zabieg może powodować bardzo duży ból. 

Alternatywą dla plastrów są specjalne łyżeczki Unny, które w niezwykle higieniczny sposób pozwalają wycisnąć wągry z nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Działanie tego urządzenia jest dziecinnie proste. Na początek należy wykonać demakijaż i dokładnie oczyścić skórę z nadmiaru sebum. Następnie wystarczy docisnąć końcówkę łyżeczki w miejscu zaskórnika i przesuwać na boku w celu jego usunięcia. 

Sposób na wągry — oczyszczanie wodorowe

Najbezpieczniejszym i najlepszym sposobem na usuwanie wągrów jest wizyta w profesjonalnym salonie kosmetycznych. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się oczyszczanie wodorowe. Jest to bezbolesny i bezinwazyjny zabieg polegający na wykorzystaniu aktywnego wodoru. Urządzenie za pomocy wody i wysokiego ciśnienia wtłacza w głąb skóry cząsteczki aktywnego wodoru. Przyciąga on podskórne zanieczyszczenia i skutecznie je usuwa. Wodór dodatkowo usuwa szkodliwe wolne rodniki. Zabieg pozwala skutecznie usunąć zrogowaciały naskórek i sprawia, że pory są odpowiednio oczyszczone. Efekt jest widoczny od razu, a skóra przez nawet 4 tygodnie wygląda na odpowiednio wypielęgnowaną. 

Kto choć raz nie wyciskał samemu wągrów, niech pierwszy rzuci kamieniem. Wykonanie tego zabiegu w domu jest szybkie, ale nieodpowiednio wykonane może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje prowadzące do pogorszenia stanu cery. Źle wykonane wyciskanie może być przyczyną pojawienia się licznych stanów zapalnych i bolesnych wyprysków. Jeśli nie umiesz i nie wiesz, jak zrobić to samemu, skorzystaj z pomocy profesjonalnego kosmetologa.

Trehaloza w kosmetyce —...

Trehaloza w kosmetyce od jakiegoś czasu uznawana jest za cudowny składnik...

Kamień gua sha: masaż o...

Kamień gua sha stał się niezwykle popularny w świecie beauty. Przede...

Zobacz także