Retinol: co to jest i jakie przynosi efekty?

Retinol jest pochodną witaminy A i uznawany jest za jej najaktywniejszą postać. Regularne stosowanie tej substancji przynosi wymierne efekty pielęgnacyjne – przede wszystkim wyraźnie poprawia kondycję skóry i pozwala zachować młody wygląd. Retinol jest jedną z najdokładniej przebadanych substancji chemicznych, dlatego też, jego potencjał wykorzystywany jest na szeroką skalę w dermatologii oraz kosmetologii. Zasila formulacje wielu kosmetyków do codziennego stosowania, a wszystko dlatego, że obecnie jest jedną z najbardziej pożądanych substancji aktywnych.

Retinol: co to jest i jak działa?

Retinol jest związkiem chemicznym z grupy retinoidów, a więc substancji znanych również pod nazwą witaminy A. Retinol uznawany jest natomiast za najaktywniejszego reprezentanta tejże grupy, dlatego bardzo często stanowi podstawę wielu kuracji pielęgnacyjnych.

Substancja ta została odkryta już w 1909 roku, ale do jej wyizolowania doszło w 1931 roku, a dziś jest jedną z najdokładniej przebadanych substancji, dzięki czemu jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w produktach kosmetycznych.

Warto wspomnieć, że organizm ludzki samodzielnie może syntetyzować witaminę A z beta-karotenu, który dostarczany jest mu wraz z pożywieniem. Zdolność przyswajania tej witaminy zmniejsza się jednak wraz z wiekiem, co uwidacznia się przede wszystkim na skórze.

Spektrum działanie retinolu jest niezwykle szerokie, natomiast przede wszystkim polecany jest cerze problemowej, trądzikowej, skłonnej do przebarwień i niedoskonałości, ale także dojrzałej. Z jego właściwości skorzystają także pozostałe rodzaje skóry.

Wykorzystywany jest w leczeniu trądziku oraz łuszczycy, ale przede wszystkim wykorzystywany jest w kuracjach odmładzających i przeciwstarzeniowych. Skutecznie spłyca zmarszczki i radzi sobie z pozostałymi objawami upływającego czasu.

Retinol – właściwości pochodnej witaminy A

Retinol jest w stanie przeniknąć do głębokich warstw skóry i tam rozwinąć swój potencjał – zwłaszcza pobudzić komórki do produkcji elastyny, kolagenu oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji, które mają ogromny wpływ na młody wygląd skóry.

Ponadto, retinol wspiera cykl odnowy komórkowej. Najbardziej znany jest ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych. Skutecznie spowalnia procesy starzenia się skóry – intensywnie regeneruje i przyspiesza odbudowę komórkową.

Kuracja retinolem sprawia, że skóra jest promienna i pełna zdrowia, idealnie wygładzona oraz elastyczna. Substancja doskonale radzi sobie z niedoskonałościami i przebarwieniami, co sprawia, że koloryt cery jest idealnie wyrównany.

Pochodna witaminy A ma również zdolność regulowania wydzielania sebum, co jest szczególnie istotne w przypadku cer problemowych. Zmniejsza również ilość zaskórników i sprawia, że są mniej widoczne. Jednocześnie łagodzi objawy trądziku i delikatnie złuszcza naskórek. 

Efekty stosowania retinolu:

  • wyraźne spłycenie zmarszczek,
  • rozjaśnione przebarwienia,
  • wyrównany koloryt cery,
  • wygładzenie i ujędrnienie skóry,
  • zniwelowane objawy trądziku,
  • zmniejszona ilość zaskórników.

Retinoidy, z retinolem na czele, mają wykazują mnóstwo dobroczynnych właściwości. Działają wielokierunkowo, dzięki czemu niwelują wiele problemów skórnych. Kluczowe są natomiast dobór odpowiedniego stężenia oraz kosmetyków i uzbrojenie się w cierpliwość, bowiem efekty nie są widoczne natychmiast – korzystne zmiany zauważmy po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Gdzie kupić perfumy...

  Perfumy męskie to kategoria zapachów, do których zaliczamy m.in...

Retinol: co to jest i jakie...

Retinol jest pochodną witaminy A i uznawany jest za jej najaktywniejszą...

Zobacz także