Odżywka humektantowa - kiedy warto ją stosować?

Odżywka humektantowa jest sposobem na poprawę kondycji włosów. To jeden z elementów, które  należą do tzw. równowagi PEH. Składa się ona z trzech części: protein, emolientów i właśnie humektantów. Jeżeli o nią zadbasz, możesz mieć pewność, że Twoje włosy odzyskają utracony blask i zdrowy wygląd.

Odżywka humektantowa - czym jest?

Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się dobrze znane działanie nawilżające. Humektanty to substancje rozpuszczalne w wodzie, które mają właściwości adsorbujące wodę, nawilżające, hydrofilowe i higroskopijne. Mają one zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale i w dermatologii oraz produkcji żywności. Humekanty w pielęgnacji włosów mają bardzo ważne działanie, ponieważ to właśnie one odpowiadają za łączenie wody w ich strukturze.

Jak stosować odżywkę humektantową?

Odżywka zawiera przede wszystkim składniki nawilżające, ponieważ to jest podstawą w odbudowie nawet bardzo zniszczonych włosów. Jednak ważne jest, aby zapobiec utracie wilgoci z włosa, dlatego właśnie kolejnym krokiem w pielęgnacji powinno być zabezpieczenie jego powierzchni. Jak osiągniesz najlepszy efekt? Sprawdzi się tu przede wszystkim metoda OMO, czyli w pierwszej kolejności stosowanie odżywki humektantowej na przemian z proteinową, następnie umycie włosów szamponem i w kolejnym kroku ponowne nałożenie odżywki, tym razem emolientowej. Jej składniki zabezpieczają kosmyki przed odparowywaniem wilgoci. W ten sposób nawilżenie zostaje zatrzymane we wnętrzu włosa.

Odżywka humektantowa - co powinna zawierać?

Skuteczność tego typu produktów zależy od ich składu. Co powinno się w nim znaleźć? Najlepiej sprawdzą się następujące składniki: miód, witamina E, kwas hialuronowy, mocznik, aloes, panthenol i kwas mlekowy. Dzięki nim dość szybko poprawisz kondycję swoich włosów, zwłaszcza gdy będziesz je stosowała metodą OMO.

Odżywka humektantowa - kiedy stosować?

Odżywka powinna być stosowana regularnie, aby zachować zdrowy wygląd kosmyków. Jeżeli Twoje włosy są suche, pozbawione blasku i witalności, powinnaś czym prędzej po nią sięgnąć. Odpowiednia porcja składników nawilżających to poprawa ich elastyczności, co wpływa na zmniejszenie ich tendencji do łamania się i rozdwajania końcówek. Wskazaniem do rozpoczęcia stosowania tego typu produktów jest również elektryzowanie się włosów, a także gdy sprawiają wrażenie nadmiernie obciążonych.

Efekty stosowania odżywki humektantowej

Wyraźne efekty osiągniesz już po kilku użyciach odżywki. Włosy staną się gładsze, przyjemnie miękkie w dotyku i bardziej błyszczące. Lekka formuła poprawi również ich elastyczność, jednocześnie ograniczając problem elektryzowania się i puszenia. W przypadku osób z włosami przetłuszczającymi się odżywka humektantowa pomoże w zmniejszeniu tej dolegliwości. 

Humektanty są niezbędnymi składnikami w pielęgnacji włosów. Koniecznie włącz je do swojej pielęgnacji, aby poprawić wygląd niesfornych i przesuszonych kosmyków. Dzięki odżywkom z ich zawartością znów będziesz cieszyć się naturalnym blaskiem i przyjemną miękkością włosów. Sięgaj po produkty różnych marek ze zróżnicowanym składem, aby znaleźć to, co w przypadku Twoich włosów sprawdzi się najlepiej.

Lakiery hybrydowe –...

Lakiery hybrydowe od wielu lat cieszą się nieustającym powodzeniem wśród...

Frudia – kremy do twarzy...

Frudia to koreańska marka, która cieszy się sporym powodzeniem na polskim...

Zobacz także